وادییک پیشنها درمورد حجاب
 


تجربه مباحثه های کوچه و خیابانی قبل از انتخابات 88 نشان داد تبدیل شدن آرمانهای نظام اسلامی به مطالبات مردمی و دانشجویی درسطح شهرها و مقابل انظار عمومی، تا چه حد میتواند موثر باشد.
از این تجربه میتوان درس گرفت و با مدیریت مخاطرات و آسیب های آن، مسئله امر به معروف در رابطه با عفاف و حجاب را مطابق این الگو پیش برد.

.

این مسئله چند امتیاز و منفعت دارد:

1- برای دانشجویان و آمرین به معروف که در مواجه مستقیم با مردم و پدیده بی حجابی هستند، باعث میشود با اساس مشکلات و مسائل آنها از نزدیک آشنا شوند و از این طریق زمینه های فرهنگی و اجتماعی را برای حل این مسائل با ارائه راه حل های واقعی و عملی به مسئولین، فراهم کنند. گذشته از این مجبور میشوند سطح دانش و بینش اسلامی خودشان را برای پاسخگویی به شبهات بالا ببرند.

2- برای مسئولین که این کار دست آنها را برای اجرای مقررات و برنامه های فرهنگی و امنیتی باز تر میکند.

3- برای بی حجاب ها علی الخصوص قشری که دچار فقر فکری و فرهنگی در این زمینه هستند. این مباحثات آنها را از جهلی که نسبت به احکام اسلام دارند بیرون می آورد یا لااقل تلنگری به آنها وارد میکند.

4- برای مردم عادی مذهبی که نسبت به وضع موجود ناراضی هستند ولی فکر میکنند کاری از دستشان ساخته نیست. این طرح بستر مناسبی را برای این قشر فراهم میکند که از خانه هایشان بیرون بیایند و در کنار دانشجویان و ... در اصلاح وضع جامعه نقش آفرینی کنند.

5- برای حوزه های علمیه که از طریق انتقال مسائل جامعه به مراجع علمی و تحقیقاتی آنها، فضای بی مسئلگی و رخوت در حوزه ها کمتر میشود و مجبور میشوند نرم افزار ها و محتواهای ناظر به واقع برای اصلاح وضع موجود تولید کنند.

 

6- مهمتر از همه این است که  حضور مردم به همراه دعا و استغاثه از درگاه الهی، یعنی درخواست توامان عملی و لسانی، موجب جلب عنایت حضرت حق میشود و اگر اخلاص در عمل هم باشد، کافیست برای اینکه خداوند عالم تفضلی کند و این مسئله از جامعه ما ریشه کن گردد. که در نهایت همه چیز در دست اوست

"یُدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ ..." (5 سجده)

"اوست که کار جهان را -در آسمان باشد یا زمین اداره میکند..."

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

پ.ن1: این مطلب را هم سال گذشته نوشتم که مرتبط با همین ایده است..


 
نویسنده : جواد درویش - ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠comment نظرات ()