وادیناله‌های اوباما و چند نکته
 

 

سخنانی که اوباما در اجلاس سالانه آیپک به زبان آورد بیش از هرزمان دیگر عجز و سرسپردگی دولتمردان آمریکا را در مقابل رژیم صهیونیستی آشکار کرد. او که این سخنرانی را دو روز بعد از صحبت‌های جنجالی خود مبنی بر عقب نشینی اسرائیل تا مرزهای 1967 ایراد کرده بود، سعی کرد کمی از آبروی رفته را برگرداند و از خوش‌خدمتی‌هایش برای اسرائیل بگوید.

چند نکته در این سخنرانی مهم وجود دارد که دقت و تأمل بیشتری می‌طلبد:

1-    این سخنرانی می‌تواند سرفصل جدیدی در روابط اسرائیل و آمریکا باشد و در عین تلاش اوباما برای کاستن از هزینه‌های سخنرانی قبلی، شرایط را برای او و دولتش سخت کند. به هرحال اوباما بحث عقب نشینی تا مرزهای 1967 یعنی مطالبه فلسطینی‌ها و دولت حماس و خط قرمز دولت اسرائیل را علناً مطرح کرده و تلاش‌هایش در سخنرانی اخیر هم زیاد چیزی را تغییر نمی‌دهد. کار او به بچه‌ای می‌ماند که بیشتر از خرابکاری که کرده، معذرت خواهی می‌کند و این خودش کار را در افکار عمومی و نزد رژیم صهیونیستی برای او بدتر خواهد کرد.

2-    این سخنرانی نقطه عطفی می‌تواند در تاریخ سرزمین‌های اشغالی هم باشد. اوباما علناً به خطر انقلاب‌های منطقه و همچنین به برهم خوردن توازن جمعیتی اشاره می‌کند و اسرائیل را از آن‌ می‌ترساند؛ یعنی جلوی این‌ها را نمی‌شود گرفت و احتمالاً منظورش این است که اسرائیل در اینجاها دیگر روی آمریکا حساب نکند؛ لذا انتفاضه سوم با بازگشایی گذرگاه رفح و در ادامه اعتراضات روز نکبت، می‌تواند کار را برای صهیونیست‌ها یکسره کند.

3-     آمریکا به نوعی به ناتوانی خود در مدیریت انقلاب‌های منطقه اشاره کرده و با پذیرش بیداری اسلامی، سعی می‌کند از پیامدهای خارجی آن بکاهد. اوباما با چشم خودش دید که امسال روز نکبت به کلی متفاوت از سال‌های قبل بود و به جز اردن از تمام کشورهای هم مرز فلسطین یعنی سوریه، لبنان و مصر مردم به سمت فلسطین سرازیر شدند و برای اولین بار صهیونیست‌ها در پشت مرزهای اشغالی سعی کردند جلوی مردم را بگیرند. به خاطر همین است که می‌گوید: «نسل جدیدی از اعراب در حال تغییر دادن وضع منطقه هستند. دیگر نمی‌توان یک صلح عادلانه و پایدار را یا یکی دو رهبر عرب به صورت جعلی درست کرد». این یعنی بهترین میوه بیداری اسلامی منطقه که همانا از بین رفتن اسرائیل خواهد بود، در حال رسیدن است و آمریکا باید برای آن فکر بکند و الا در وقوع بیداری اسلامی و دومینوی براندازی حاکمان عرب، دیگر کاری از او ساخته نیست.

4-     فشارهای اقتصادی و افکار عمومی اوباما را از پا در آورده و اینکه مدام او در این صحبت از سرعت و عجله برای رسیدن به صلح و تشکیل دو دولت مستقل حرف میزند، برای این است که با تحقق این صلح از حجم عظیم سرمایه‌گذاری‌های دولت آمریکا در اسرائیل –که خود اوباما هم در این سخنرانی به آنها اشاره می‌کند- کاسته شود و بتواند به اوضاع داخلی خودش سامان دهد. همانطور که تخلیه ناگهانی نیروهای نظامی از کربلا و بسیاری از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در راستای همین هدف صورت گرفت.

5-     اوباما روی رژیم صهیونیستی و صهیونیست‌های صاحب نفوذ داخل آمریکا برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری، حساب ویژه‌ای باز کرده است و با واکنش‌های بسیار شدید که بعد از سخنرانی جنجالی او از طرف نتانیاهو و رسانه‌های صهیونیستی به وجود آمد، جا داشت آبروی رفته را کمی برگرداند و با یادآوری خدمات مختلف که برای اسرائیل انجام داده (از تأمین هزینه‌ها و تسلیحات جنگی تا برخورد با حزب الله و تحت فشار قرار دادن ایران) کمی جلب محبت کند! واقعیت این است که در شرایط کنونی که اوباما برای پیروزی در انتخابات از یک جهت به رای مردم احتیاج دارد و از جهت دیگر به لطف صهیونیست‌ها، و این دو هم به خاطر شرایط بد اقتصادی آمریکا مقابل هم قرار دارند، بدست آوردن مقبولیت و پیروزی در انتخابات بیش از هرزمان دیگری برای او و دموکرات‌ها سخت شده است. تناقض گویی‌هایی که در صحبت‌های اخیر او به چشم می‌خورد هم به خاطر همین پیچیدگی اوضاع است.

 

 

مطلب مرتبط: اوباما دلیل پیشنهاد حیثیتی بازگشت‌اسرائیل به مرزهای1967را لو داد

 

 ...............................................................................................................

 

پ.ن: مشایی و دوم خرداد76

 

 


 
نویسنده : جواد درویش - ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠comment نظرات ()