وادیما همانقدر که با مشایی مشکل داریم با کسانیکه به "مسئله مشایی" دامن می‌زنند هم...
 


برداشت اول:

حاج آقا مجتبی تهرانی که همیشه و بخصوص این روزهای ماه مبارک رمضان نَفَس حق و مجلس گرمی دارند، در شب‌های قدر برای اینکه بر ارزش و اهمیت این شب‌ها تاکید کنند، اصطلاح جالبی را بکار می‌برند. ایشان وقت قرآن سرگرفتن و نزدیک سحر با صدای محزون و بلند می‌گویند "لحظات بسیار حساسی است..."

برای کسی که اولین بار است این اصطلاح در اینجا به گوشش می‌خورد، صحنه فوتبال و صدای گزارشگر آن تداعی می‌شود! ولی بیشتر که فکر می‌کند ارزش این ماه، مخصوصاً آن روزها و بخصوص آن ساعات را به کمک این عبارت بهتر درک می‌کند.

قصدم به حاشیه رفتن نبود، می‌خواستم یک تَشَر به خودم بزنم و همه کسانی که فرهنگ را تقلیل داده‌اند به فیلم و کنسرت؛ و فرهنگ‌سازی را به نقد اقدامات فرهنگی مشایی و فرهنگ‌سازان را به مشایی و جوانفکر و...

 قصد تبیین ظرفیت‌های ماه مبارک رمضان برای تحقق فرهنگ اصیل اسلامی را هم ندارم. هرچند که جای صد افسوس و آه است در این ماه پر خیر و برکت، به جای همه چیز موضوع مکتب ایرانی و منتقدانش صدر اخبار رسانه‌ها و نُقل محافل و هیئت‌های مذهبی است. ماهی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب نسبتش با کل سال مثل نسبت اوقات نماز است به کل روز در ایام دیگر...

اما اگر نگاهمان را کمی گسترده‌تر کنیم و کلاهمان را کمی قاضی کنیم می‌توانیم پای دفاع از اقدامات فرهنگی دولت تمام قد بایستیم. چراکه نه فرهنگ اینقدر مفهوم سخیفی است که از دایره وزارت فرهنگ و معاونت‌های تحت کنترل آقای مشایی بیرون نرود و نه مدیریت دولت نهم و دهم که به زعم من یک نوع مدیریت فرهنگی است محدود به همین هاست. مصادیقش هم بسیار است. نزدیکترین و کمترینش همین کاهش ساعات کاری در ماه مبارک رمضان که برای بزرگداشت این ماه و دراختیار گذاشتن فرصت مناجات و عبادات برای مردم روزه‌دار صورت گرفت و به خاطر آن مدعیان فرهنگ‌سازی از هیچ تلاشی برای تخریب دولت فروگذار نکردند. اما دولت یک قدم هم از آن کوتاه نیامد.

از این نمونه تصمیمات که تحت یک مدیریت فرهنگی و مطابق با الگوهای دولت اسلامی است، در این دولت کم سراغ نداریم. از افزایش بیمه کارگران و فرهنگیان و حساب‌های طرح آتیه نوزادان، تا عزم دولت برای افزایش جمعیت و افزایش وام ازدواج و...

اما به نظر من مهمترین دستاورد فرهنگی دولت که باز مستقیماً ارتباطی با وزارت فرهنگ پیدا نمی‌کند احساس غرور و خودباوری مردم ایران است که طی سال‌های پیش‌از این دولت، به شدت خدشه دار شده بود و خودباختگی و تکریم و تعظیم درمقابل غرب چه در بین مسئولین و چه تاحدی در بین مردم جای آن را گرفته بود. اما ایستادگی دولت نهم و دهم بر منافع به حق مردم ایران و عزم دولت برای مدیریت جهانی آنطور که امام راحل تاکید فرموده بودند، عزت نفس و به تعبیر رهبری اعتماد به نفس ملی را برای مردم به همراه آورد تا شاهد صادقی باشد بر این فرمایش حضرت علی(ع) که "الناس علی دین ملوکهم"

امروز همانطور که کسی به خاطر پایبندی به ارزش‌ها و آرمان‌های اسلامی در جامعه تحقیر نمی‌شود، جمهوری اسلامی هم به خاطر زنده کردن هویت اسلامی-ایرانی خود در جامعه جهانی منزلت دیگری یافته است. رهبر معظم انقلاب در جمع دست‌اندرکارن ساخت ناوشکن جماران فرمودند " جمهورى اسلامى اگر فقط همین کار را کرده باشد که روح خودباورى را، روح احساس عزت و هویت را به این ملت و این کشور و ماها برگردانده باشد، سالیان سال باید شکرگزارش بود. و من می‌خواهم به شما عرض کنم: اسلام، تفکر اسلامى و روح برخاسته‌ى از ایمان قرآنى اجازه نمی‌دهد که یک ملت اینجور توانائى‌هایش سرکوب شود"


برداشت دوم:

در اوایل اردیبهشت ماه امسال جلسه‌ای با حضور جمعی از دانشجویان در خدمت آقای مشایی بودیم. در آن جلسه که قدری هم خبرساز شد، بنده به ایشان گفتم: "ما با اصل نظریه پردازی شما مشکل داریم با ورود شما به مسائل تخصصی مشکل داریم. خود نظریات شما و اشتباهات و انحرافاتش فرع بر این مسئله است. شما بزرگان و صاحب‌نظرانی چون علامه مصباح را کنار گذاشته‌اید و سراغشان نمی‌روید و به جای ایشان خودتان ایفای نقش می‌کنید!" بعد اضافه کردم "شما در این دولت و با این حجم کار و این خدمات ارزنده، نه تنها کمکی به دولت نمی‌کنید که با ورورد به حواشی، تمام وقت و سرمایه دولت را صرف توجیه حرف‌های خودتان می‌کنید. آن هم در دهه‌ای که رهبری دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری کردند."

حالا ظرف این بحث را همینجا رها کنید و محتوای  آن را منتقل کنید به ظرف رسانه‌های منتقد دو آتیشه مشایی که رسالت تخصصی و هدف غایی خود را به زیرکشیدن هیمنه مشایی و رحیمی تعریف کرده‌اند و به نظر من فقط خودشان  بودند که آنها را بزرگ کردند و مجسه ابوالهول ساختند!
  به راستی فرق آنها با خود جناب مشایی چیست؟ غیر از این است که هر دو به حواشی می‌پردازند و اصل را رها کرده‌اند؟

این نوشته به هیچ وجه درصدد توجیه و تطهیر مشایی یا حتی دفاع از دولت نیست. اتفاقاً سخن این است که در این حاشیه‌پردازی رسانه‌ها، بسیاری از اشکلات ریز و درشت دولت به اندازه کافی نقد نشده است. بعد از این همه حرف و حدیث و جار و جنجال در مورد مکتب ایران و همایش ایرانیان خارج از کشور، رهبری در دیدار کارگزاران نظام نه تنها به این مسئله نمی‌پردازند، که حتی اشاره وار هم نهیبی به دولت و رئیس دفتر محترم نمی‌زنند؛ ولی به جای آن، مسئله مذاکره با آمریکا را باز به میان می‌آورند و راجع به آن هشدارهایی به دولت می‌دهند. این رویکرد درس‌آموز است. حرف این نیست که رهبری با مسائل مطرح شده مشکل ندارد یا دارد، رهبری ورود به مسائل اصلی و گریز از مسائل فرعی را می‌خواهد به ما بیاموزد.

سربازان اصیل رهبری مثل آیت الله سید احمد خاتمی و علامه مصباح هم که نسبت به این مواضع ابراز نگرانی کرده‌اند باید توجه کرد که اولاً آنها تمام مسائل اصلی و اساسی نظام را نگذاشته‌اند زمین تا به این یکی بپردازند و ثانیاً آنها با حسن نیت "ما قال" را نقد کردند نه با غرض ورزی "من قال"را؛  مشکل آنها اصل این حرف‌هاست که نباید وارد ادبیات رایج مردم شود نه کسی که این‌ها را گفته است. ثالثاً بهترین کسانی که شایسته نظردادن راجع به این مسائل هستند ایشانند، نه رسانه‌هایی که اگر سواد دینی‌شان کمتر از مشایی نباشد حتما بیشتر نیست! و از همه مهمتر اینکه ایشان به یک تذکر و نهیب بسنده کردند نه اینکه مدام به این ماجرا و حواشی آن دامن بزنند و همه کسانی که این حرفها به گوششان هم نخورده بود را مطلع کنند.


برداشت سوم:

دکتر احمدی نژاد بعد از سخنان جنجالی اخیر مشایی در مصاحبه‌ای گفت: " البته برخی دنبال این هستند که موضوع دشمنان کشور، توطئه آمریکا، تحریم های غیرقانونی و همراهی برخی با آنان را به موضوع دست دوم و سوم کشور تبدیل کنند"

 این حرف منطقی را بگذارید کنار بسیاری از خدمات بی‌بدیل و دستاوردهای ارزشمند اخیر دولت همچون راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، اجرای فاز اول طرح هدفمند کردن، بیانیه تهران و..

همچنین همه اینها را ضمیمه کنید به انحرافات واضح دستگاها و نهادهای دیگر مثل مجلس و صدا و سیما که در سریال ماه رمضانش (که قرار است معنویت درآن به مردم تزریق کند!)، تمام اقدامات نظام برای دفع فتنه را جلوی چشم مردم به سخره می‌گیرد و قوه قضائیه را با ادبیات شنیعی ریشخند می‌کند.

حالا این همه را مقابل کنید با سکوت رسانه‌های گریبان چاک کرده فرهنگ و تشنه به خون مشایی...
 آیا می‌توان با این همه به حسن نیت این رسانه‌ها اعتراف کرد؟ آیا درحاشیه امنیت قرار دادن تمام نهادها غیر از دولت، چشم‌پوشی از خدمات ارزنده دولت و سکوت درمقابل دشمنان بالفطره جمهوری اسلامی، خدمت است به نظام یا خیانت؟

البته این نوشته به هیچ وجه قصد تفرقه افکنی و عمیق‌تر کردن شکاف اختلافات را ندارد که رهبر انقلاب آن را حرام شرعی دانسته‌اند، بلکه فقط از باب گوشزد کردن اشتباهی است که برخی از دوستان را به خود مشغول کرده و احساس می‌کنم آنها غافلند از پیامدهای فاجعه بار آن...

اشتباهی که قبل از انتخابات هم در طول چهار سال اول حیات این دولت اتفاق افتاد؛ رسانه‌ها و تریبون‌های خودی با نقدهای بی‌مهابا و غیرمنصفانه و پرداختن به حواشی، مدام دولت را تحت فشار قرار دادند. در این بین هرچه رهبری بیشتر از دولت حمایت کرد، آنها هم بیشتر بر نقدهای مغرضانه اصرار ورزیدند، همین شد که دشمن بیرونی به طمع افتاد و این خیال خام را در سر پروراند که میان اصولگرایان و جریان حاکم هم اختلاف است و می‌توان در این آب گل آلود به صید ماهی فکر کرد...


برداشت آخر:

حالا که با رمضان که منزل قرآن است شروع کردیم، خوب است این آخر هم پای درس قرآن بنشینیم..

در منطق قرآن پرداختن به اصول برای فهم درست و منحرف نشدن از مسیر حق، لازم است. برای فهم این اصول علی‌الخصوص در تقسیر و درک قرآن، باید به راسخون در علم و صاحبان خرد که بهترین جلوه‌اش در ائمه اطهار و اولیای خدا و در زمان ما ولی فقیه وجود دارد، رجوع کنیم. در این منطق کسانی که از روی عمد و غرض‌ورزی، جای اصل و فرع امور را عوض می‌کنند، در دلهایشان فکر توطئه و فتنه را می‌پرورانند:

« هُوَ الَّذِى أَنزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ ءَایَاتٌ محُّکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَ أُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ  فَأَمَّا الَّذِینَ فىِ قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَ ابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ وَ مَا یَعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ  وَ الرَّاسِخُونَ فىِ الْعِلْمِ یَقُولُونَ ءَامَنَّا بِهِ کلُ‏ٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا  وَ مَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُوْلُواْ الْأَلْبَابِ » (7 آل‌عمران)

.....................................................................................................................................

پ.ن١: یک موضوع دیگری که در متن بود  ولی حذفش کردم قرابت فکری جریان رسانه ای منتقد مشایی با خود جناب مشایی در حوزه فرهنگ است.... توضیح اینکه سایت جهان نیوز که خبر های مربوط به مشایی را کنار خبرهای کروبی و موسوی منتشر میکند،‌ برای بالابردن خوانندگان مدام تتیرهایی پرجاذبه منتشر میکند که مثلاً ماجرای دختران خیابانی+عکس ، مشکل نا امنی زنان+عکس، مانتوی جدید مجری سیما+عکس ، حمایت آنجلینا جولی از ایران، استفاده ابزاری از آنجلینا جولی و...

پ.ن 1.5: شاهد از غیب رسید....جهان نیوز در خبری جسورانه منتشر کرد: توالت های غیراسلامی در جاده ها+عکس

پ.ن2: و فدت علی الکریم بغیر زاد...

پ.ن3: این مطلب برای همین تاریخی است که این پایین درج شده، یعنی جمعه 29ام، روز قبل در دیدار دانشجویان با رهبری نماینده یکی از تشکل ها سوالی درمورد مشایی پرسیده بود و رهبری عیناً همین موضوع اصلی و فرعی کردن را در جواب او فرموده بودند...این بار معجزه از ما نبود ولی نظرمان به واقع نزدیک به نظر رهبری بود! الحمدلله...

پ.ن4: این مطلب با یک "برداشت" اضافه تر که مربوط به همان بخش فرمایشات رهبری است در رجا منتشر شد... 
نویسنده : جواد درویش - ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ امرداد ۱۳۸٩comment نظرات ()